dinleyin ve kendinizden geçin :*

13 Ekim 2012 Cumartesi

Size Bir Kitap Tanıtmak İstiyorum

Merhaba sevgili pıtırcık bloggerlar ve ponçik okuyucular :)
nasılsınız bakalım?
ben iyiyim. vallaha bak, iki gözüm önüme aksın ki iyiyim...
 
   Bugün her zaman yaptığımın aksine, yani acılarımı yazmak yerine, benim için çok değerli olan bir sanat grubunun yeni çıkan bir kitabını tanıtmak istiyorum sizlere :)
neden değerli olduğu konusunu merak ederseniz; aslında iki sebebi var. birinci sebep bana acının, mutluluğun, kederin, umudun ve hayal kırıklıklarının benden öncede var olduğunu ve benden sonrada var olacağını anlatıp ruhumun derinliklerine işlemeleridir. yalnız olmadığımı hatırlatan bir diğer yalnızlıktır çünkü bence ÜçRenk Sanat :)
ikinci sebebi de birazdan kitabın resminin altında gözlerinizi ve zihninizi meşgul edecek tanıtım yazısıyla karışık manifestolarında bulacaksınız :)

 
   Söyleyecek hiçbir şeyi olmadığını anladıktan sonra, insan bunu söylemenin bir yolunu arıyor. Üç Renk, bu arayışın bir ürünü olarak doğdu. İnsanların birer isim olarak ve ismin arkasından tutunarak önemli olmaya çalıştıkları edebi toplumsallıkta, sahip olduğumuz ad’larla var olmaya çalışmanın yoruculu yanında; “ ama burada bir yanlış var” fikri Üç Renk’i bir ad’a sahip olmaktan vazgeçmeye; kimliklerimizi, bir paltoyu üstümüzden sıyırır gibi çıkararak, kapının dışında bırakabileceğimiz bir alan yaratabilme çabasına yöneltti.

İsimlerimizi terk edip, birer renk giyinmemizin temelindeki fikirlerden biri de, “ yazara değil esere inan” cümlesinin altına birer renk olarak imza atabileceğimizi düşünmemizdi. Renklerden yola çıkarak başka renklere gidebileceğimize inandık, aklımızda Virginia Woolf’un son sözlerinden bir bölüm vardı:

“… Arkamda erkek egemen bir düzen, çürümüşlük, boşluk, yalanlar, boyun eğmişlik var…Önümde ise toplumsal yaşam, ve bütün etkenlere açık bir alan, kıskançlıklar, savurganlıklar, hırs ve asabiyet gözüküyor…Birisi harem kadınlarına kapanan kapı gibi kapanıyor, öteki ise kendi çevremizde turlamayı ve kendi kuyruğuna kafasını saklayan kurtçuklar gibi saklanmayı öneriyor…”
Woolf’un tedirginliğini, iç daralmasını anlıyor ve ondan farklı olarak üçüncü bir seçeneğin imkanına inanıyoruz. “ Edebi statü”nün gizli bir güç olarak yön verdiği yazınsal yaşama kimliksizliğimizle arkamızı dönüyor; kişisel hoşa gitme çabaları sonucu elde edilen rantların kibrini ufalamak istiyoruz.

Üç Renk mavi ve kırmızı ile başlayan birlikteliğini, çıplaklığına bir renk giydirerek yazmayı, üretmeyi, tartışmayı, rengarenk karışmayı arzu eden başkalarına da bol bol yer bırakan bir alan kurguladı. O alanda birbirimize karışmayı beklerken, dünyanın tüm renklerini selamlarız.

 
cümleleriyle kendini açıklayan ÜçRenk Sanat, her geçen gün sayıları artan ve " bu satırların yazarı" demek yerine " bu satırlar" diyebilen insanların birlikte bir güzellik yaratabileceklerinin kanıtı oldu. Yazarlarının isimleri yok, her bir yazar ( bilinen ya da bilinmeyen) adını yok sayarak bir renk olarak imzaladı metinlerini, şiirlerini. Kitap, kırk dört öykü, otuz şiir, ÜçRenk yönetimiyle ile yapılmış bir röportaj ve çok sayıda orijinal görsel materyalden oluşuyor. Söz konusu eserler, edebi incelemeleriyle tanınan yazar Hülya Soyşekerci tarafından derlendi ve yayına hazır hale getirildi. Ülkemiz edebiyat tarihinde bir ilk olarak kabul edilen bu üretim, şimdiden gelecek yıllarda hakkında konuşulacak bir yapı olarak işaret ediliyor ve okura belki de takip ettiği bir yazarın, şairin üretimini bu kez kimliksizliği içinde keşfetme olanağı sunuyor.
   Ummarım sizde okurken benim hissettiğim pek çok şeyi hissedersiniz ve seversiniz kitabı :)
Kendinize çok iyi bakın pıtırcıklar öpüyorum sizi kocamannn :*

4 yorum:

 1. yarın d&r ye gitmeyi ve birkaç kitaba bakmayı düşünmüştüm bunu okumam iyi oldu yarınki ziyaretimde mutlaka arayacağım...teşekkürler...Sevgiyle kal...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilgini çekmesine sevindim pıtırcık :) alıp okuyunca haber et bana yorumlarını :)

   Sil
 2. Bu tanıtım için çok teşekkür ederim, hiç haberim yoktu oldukça güzel ve değişik bir şeye benziyor.. sanırım alıp okumak isteği uyandı içimde.. hemen listeme ekleyeyim bunu da..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim pıtırcık ne demek :) ben kendilerini çok seviyorum ve sizinde seveceğinzden eminim. Sen de ayrıca sevceksin bence :D okuduktan sonra yorumlarını söyle bana mutlaka. Öptüm kocaman :*

   Sil